Fotografické skúsenosti s Huawei P10 (+ galéria)

hanout Recent work Leave a Comment

Pri svojej práci fotografa veľmi rád objavujem a skúšam nové technológie, vychytávky a možnosti, ktoré nielen mne môžu zjednodušiť a spestriť fotografický život. Tento rok sa opäť dostávam k spolupráci Huawei so spoločnosťou Leica a konkrétne k modelu smartfónu s označením P10. Poďme sa teda pozrieť, čo nám ponúka po foto-stránke, ale hlavne ukázať obrázky z terénu.

Tak ako pri fotografických skúsenostiach s Huawei P9 vám ukážem mne blízke situácie a miesta bez využitia “wide aperture mode“, s prirodzenou hĺbkou ostrosti (DOF), prevažne fotené do farebného jpg, monochrome jpg a do raw súboru DNG. Fotografovať do raw súboru (digitálny negatív) má svoje výhody v tom, že máte viac možností v následnom postprocesse, avšak dnes už aj algoritmus spracúvavania dát do jpg vo veľmi slušnej kvalite.

Huawei P10

Tentokrát tu máme dočinenia už s druhou generáciou duálneho fotoaparátu “Leica 2.0“. Objektív SUMMARIT so svetelnosťou f/2,2 s 12 Mpix farebným snímačom a s 20 Mpix čiernobielym snímačom pre viac detailov a kontrastu pri čiernobielých fotografiách. Čo však ďalej určite veľmi oceňujem v tejto generácii je optická stabilizácia, ktorá aj pri náročnejších podmienkach pomôže k pekným ostrým snímkom (alebo k stabilnejšiemu videu, ale to je už iná kapitola).

Kedže je mojou profesiou fotografia – poďme radšej na obrázky a ukážme si, čo to taká mašinka Huawei P10 dokáže. Pripájam aj dáta k záberom, ktoré nájdete hneď pod fotografiami.

Príroda je pre mňa nekonečný zdroj inšpirácii. Byť v správnom momente na správnom mieste, k tomu k dispozícii dobrá technika a ranné slnko, spojené so zvyškami hmly sa dá aj takto pekne zachytiť. Poď teda so mnou a #ObjavujPrirodu.

(1/50 sec, f/2.2, ISO 125)

Keď zájdete hlbšie do lesov, stane sa veľakrát, že natrafíte na domorodých obyvateľov. Osobne stretávam často srnky, danielov, muflónov, sem tam skríži cestu “divočák”, ale samozrejme nesmiem zabudnúť na rôzne jašteričky a hadov (na fotografii), ktorí sa na slnku radi vyhrievajú. Tu sa mi poštastila kompozícia so suchým listom, z mierneho podhľadu a krásne zaostrené (nemusím asi hovoriť, že had veľmi nečaká kým ho odfotíte :D).

(1/100 sec, f/2.2, ISO 50)

Na nasledujúcej fotografii, resp. dvoch obrázkoch, chcem ukázať ako sa vysporiadať s prudším protisvetlom, pri ktorom automatický režim veľakrát nesprávne nastaví parametre, avšak tu som použil pro-mód s manuálnymi nastaveniami a bodovým ostrením.

(1/37037 sec, f/2.2, ISO 50)

Na screenshote nižšie si môžete všimnúť otvorený pro-mód v defaultnej aplikácii na obrazovke smartfónu. Funkciu, ktorú mám v tomto veľmi rád je presunutie bodu merania expozície (svetla) na inú časť fotografie ako je ostrenie. Takže zaostrené na kríž (btw. je to na Zárubach) a expozičný bod som si presunul na slnko.

Niečo podobné som využil aj na fotografii nižšie. Keď idete do lesov a hôr v skorých ranných hodinách, veľakrát sa stáva, že jeden kopec hádže tieň na druhý. V tomto prípade, keď nechcete mať fotografiu podexponovanú, resp. preexponovanú, tak je pri spracovaní dát čipom doležité aký to zvláda dynamický rozsah – tj pekné detaily v svetlej, ale aj v tmavej časti fotografie. 

(1/640 sec, F/2.2, ISO 125)

Zaostrené opäť v tmavej časti na skaly. Predvolene by to teda automaticky zosvetlilo tmavú časť a “prepálilo” hornú svetlú časť. V prípade kebyže zaostrím na svetlú časť, potom by ju trocha stmavilo, avšak zároveň ešte viac stmavilo tmavú. Ale my chceme nájsť kompromis, takže ostrenie skaly v tieni a expozičný bod na svetlú časť.

Hlbšie v lesoch, môžete nájsť aj takéhoto “starčeka”, ktorý už toho má za sebou odžité. Zaujala ma štruktúra a tú som sa rozhodol zachytiť v čiernobielom móde s 20 Mpix senzorom, kde to krásne vykresľuje detaily a zároveň tiene.

(1/50 SEC, F/2.2, ISO 64)

Už pri Huawei P9 ma fascinovala funkcia “Silky water“, s ktorou aj počas dňa viete vytvoriť zaujímavé fotografie tečúcej vody. Odporúčam samozrejme mať pri sebe akýkoľvek malý statív, ale nejak inak upevniť telefón, aby časť fotografie mimo vody bola ostrá. Tento obrázok bol fotený len z ruky, s telefónom opretým o kameň (tu si však prosím dávajte pozor, aby neskončil vo vode :P)

(0.3 sec, F/2.2, ISO 160)

Hmm a čo tak nejaké to makro? Trúfam si povedať, že ešte v nedávnej minulosti to bol pri smartfónoch taký sen. A dnes? Fotografia realizovaná s technikou a optikou Huawei & Leica. Príjemne prekvapený detailami aj rýchlosťou ostrenia, kedže tie včely tiež nie a nie počkať, kým si ich dám do vhodnej kompozície 😀 

(1/1250 sec, F/2.2, ISO 50)

Od detailov a makra poďme teraz na niečo, čo má určite veľa z vás rado. Výhľady! Nie je predsa nič krajšie a uspokojujúce, keď po dlhej túre vyjdete na horu a pred vami sa ukážu lesy a kopce vo svojej plnej paráde. 

(1/5300 sec, F/2.2, ISO 50)

V daždi sa veru ťažko fotí. Aj keď sa hovorí, že bežné smartfóny nejakú tu kvapku majú zvládnuť, ja radšej mám elektroniku v suchu a tých dierok a otvorov je na telefóne stále dosť. Čo však nikomu nebráni, je ísť von po daždi. Neskutočne čerstvý vzduch, kvapky na kvetoch a ďalšie inšpirácie na pekné fotografie.

(1/50 sec, F/2.2, ISO 100)

Pri Plaveckom Podhradí, keď pôjdete aj trochu ďalej ako len na Plavecký hrad, nájdete aj takéto lúku, košaté stromy a výhľady, čo potešia dušu. Vo fotografii sa rád hrám s kompozíciou a zapájam v nej aj bližšie subjekty ako v tomto prípade bola skala. Výsledok tak naberie iný priestor, rôzne farby a slnečný deň na fotografii máme ako vyšitý.

(1/300 sec, F/2.2, ISO 50)

Nedávno bol čas medvedieho cesnaku, byliny, ktorej sa zbierajú hlavne mladé listy a robí sa z toho napr. skvelé pesto. Po nejakom týždni to však zakvitne a časť lesov za zahalí takýmto bielym kobercom. Ja som to využil opäť na testovanie hĺbky ostrosti pri detailoch na fotografie. Tá nie je softvérová, ale prirodzená skrz šošovky fotoaparátu v HuaweiP10.

(1/570 sec, F/2.2, ISO 160)

Čo sa mi na tejto mašinke páči je aj hybridný zoom, ktorý funguje vďaka dvom šošovkám a pri dvojnásobnom priblížení môžete stále vidieť kvalitu ako pri optickom zoome. To ďalej (na stupnici s čiarkami) je možnosť softvérového zoomu, čo však skrz prirodzenemu znižovaniu kvality obrazu nepreferujem.

Späť k hybridnému zoomu – urobil som vám výrez 1:1 aby ste, že kvalita stále ostáva. Na architektúre a rôznych štruktúrach je to pekne vidieť. Využiť sa to dá keď nemôžete ísť bližšie k tomu čo chcete odfotografovať, resp. už v telefóne si môžete kompozíciu šikovne “osekať”.

Tak ako pri práci digitálnou zrkadlovkou, aj cez smartfón preferujem používanie manuálneho módu (pro), čo viete aktivovať jednoducho vytiahnutím lišty nad spúšťou. K tomu v nastaveniach odporúčam aktivovanie ukladania do digitalného negatívu – RAW (objaví sa na obrazovke malá ikonka). 

Prirodzená hĺbka ostrosti (DOF) je niečo, čo robí fotografiu veľakrát zaujímavou. Napríklad keď chcete upriamiť pozornosť na nejaký subjekt, alebo časť obrazu. Záleží len kde zaostríte, od vzdialenosti k subjektu a bodu ostrenia. Na texte fotografie môžete vidieť prechod od ostrej k rozostrenej (vzdialenej) časti fotografie pri clone f/2.2, ktorú máte k dispozícii na Huawei P10.

(1/160 SEC, F/2.2, ISO 250)

Posledná fotografia je z Havranej skaly v Malých karpatoch. ĎAKUJEM, že ste sa dostali až na koniec tejto galérie fotografií, ktoré sa Vám verím páčili. Ak áno, resp. máte akékoľvek otázky, napíšte mi tu prosím komentár, resp. na FB stránku: Zdenko Hanout 🙂

Ďakujem za dôveru a spoluprácu Huawei Mobile a Leica, počas čoho vznikli a ešte verím vznikne viacero jedinečných obrázkov. A ty teraz zdvihni zadok a #ObjavujPrirodu s #HanoutPhoto a kľudne aj s #HuaweiP10 🙂

  

Prajem Vám krásny deň a keď Vás zaujala moja práca, neváhajte ma kontaktovať, resp. sledovať na:

Facebook: https://www.facebook.com/hanoutphoto/

Instagram (hanoutphoto): https://www.instagram.com/hanoutphoto/

Instagram (runforpassion): https://www.instagram.com/runforpassion/

Twitter: https://twitter.com/hanoutphoto